SCOTSMAN Køleteknik har i mere end 40 år været eneforhandler af Scotsman ismaskiner i Danmark. Vi leverer, monterer og servicerer alle ismaskiner fra SCOTSMAN til blandt andet medicinalvirksomheder, universiteter, hospitaler, medicinske institutter og forskningsvirksomheder, hvor produkterne kan bruges til forskning, medicinfremstilling og lignende.
Alle ismaskinerne fra SCOTSMAN har XSafe, som er et indbygget desinficeringssystem, der virker døgnet rundt og holder dit udstyr fuldstændig rent og sikkert vha. UV-lys. Desinficeringssystemet dræber alle former for virus og bakterier og reducerer dannelsen af blandt andet mug, gær og lignende. Det er det eneste desinficeringssystem til ismaskiner på markedet, og med denne innovation får du og din virksomhed de bedste forudsætninger for at opretholde et rent og sterilt miljø.
Vi kan stå for servicering af alle serier og produkter fra SCOTSMAN til medico-virksomheder, herunder:
Hos SCOTSMAN BioMedical står vi klar til at komme ud og servicere din brudismaskine fra SCOTSMAN. Vi tilbyder om en eftersynsaftale, hvor vi kommer ud og efterser din brudismaskine to gange om året. Vi har mange års erfaring med SCOTSMAN-ismaskiner, og derfor kan vi hurtigt og effektivt sikre, at dit produkt fungerer, som det skal, og at det yder det optimale.
Skal du have en eftersynsaftale til din brudismaskine fra SCOTSMAN, eller har du brug for reparation eller vedligeholdelse? Hos SCOTSMAN BioMedical står vi altid klar til at hjælpe, og du er mere end velkommen til at kontakte os for et uforpligtende tilbud. Du kan kontakte os på tlf.: +45 70 15 33 88 eller sende en mail på biomedical@scotsman.dk.